Kategorie:

Włośnica – co warto o niej wiedzieć?

Avatar
Opublikowane przez admin

Czy spotkałeś/ spotkałaś się kiedyś z nazwą ,,włośnica”? Jeśli nie, lub jeśli słowo jest Ci znajome, ale nie masz pewności, czy znasz najważniejsze informacje o tej chorobie, koniecznie przeczytaj ten artykuł!

Co to jest? Skąd się bierze?

Włośnica jest chorobą pasożytniczą. Najczęstszym źródłem, z którego człowiek może zarazić się chorobą, jest wieprzowina. Jeżeli mięso zawiera larwy i nie zostało odpowiednio przygotowane, może dość do zakażenia. Larwy mogą znajdować się w ciele zarówno dzikich, jak i hodowlanych zwierząt. Niemożliwe jest zarażenie się chorobą od innego człowieka.

Czy powinniśmy się bać jedzenia wieprzowiny?

Niekoniecznie. W Polsce mięso wieprzowe musi być poddawane ścisłej kontroli, zatem szanse zarażenia się włośnicą są niewielkie – mięso zawierające larwy najprawdopodobniej nie zostanie przekazane do sprzedaży. Inaczej natomiast wygląda sprawa spożywania wieprzowiny w krajach innych niż Polska. Każde państwo ma inne przepisy, więc udając się w podróż (szczególnie do krajów odległych, na przykład w Azji) powinieneś/ powinnaś uważać i spożywać posiłki w miejscach przestrzegających wymogów sanitarnych.

Objawy zakażenia włośnicą

Po czym rozpoznać, że możemy być chorzy? Jednym z pierwszych niepokojących sygnałów jest gorączka. Mogą także pojawić się nudności, bóle mięśniowe, bóle głowy, dreszcze oraz obrzęk twarzy. Koniecznie należy poddać się leczeniu. Nie obejdzie się bez wizyty w szpitalu, w celu potwierdzenia, czy chorujemy właśnie na włośnicę.

Dlaczego włośnica jest niebezpieczna dla człowieka?

Pasożyty dostają się do organizmu człowieka przez pożywienie, a następnie docierają do jelita cienkiego, gdzie dochodzi do ich rozmnożenia się. Larwy przemieszczają się po ludzkim ciele w kierunku naczyń krwionośnych i dobrze ukrwionych mięśni. Jeśli podejmiemy leczenie, możliwe jest całkowite pozbycie się pasożytów z organizmu i wyleczenie włośnicy. Na szczęście większość osób cierpiących z powodu tej choroby przechodzi ją w miarę lekko i włośnica nie zostawia w ich organizmach poważnych zmian.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *