Salmonella to choroba, która nie jest dziś często spotykana, jednak wciąż istnieje ryzyko zakażenia. Może do niego dojść po spożyciu produktów, które miały styczność z odchodami zwierząt, pochodzących od zakażonych zwierząt oraz przy kontakcie z zakażonymi. Jak chronić się przed salmonellą?
Żeby nie dopuścić do wystąpienia salmonelli, należy zawsze myć ręce po skorzystaniu z toalety, przed przygotowywaniem posiłków i szczególnie dbać o higienę w kuchni. Żywność powinna być przechowywana w lodówce, jajka myte przed spożyciem, a ręce dokładnie czyszczone po kontakcie ze zwierzętami lub mięsem.
Po tym, jak dojdzie do zakażenia, chory będzie odczuwał ból brzucha, zacznie towarzyszyć mu biegunka, skurcze jelit, nudności, a także gorączka. Salmonella zazwyczaj po 5-7 dniach samoistnie mija, dlatego wystarczy przeczekać stan chorobowy i zmienić dietę na lekką oraz dbać o odpowiednie nawodnienie. Przy ostrej biegunce poleca się stosowanie elektrolitów. Przy naprawdę ciężkim przebiegu choroby należy rozpocząć terapię antybiotykową.