Kategorie:

Choroba lokomocyjna u dzieci – jak sobie z nią radzić?

Avatar
Opublikowane przez admin

Trudno wyobrazić sobie świat bez przemieszczania się z miejsca na miejsce. Często wyjeżdżamy na wakacje, do pracy, do rodziny. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy zmagamy się z chorobą lokomocyjną? Osobie dorosłej łatwiej jest sobie poradzić z tą przypadłością. Prawdziwy problem pojawia się wtedy, gdy na chorobę lokomocyjną cierpi nasza pociecha, którą musimy na przykład zawieźć do szkoły.

Często da się uniknąć łykania tabletek

Za pomocą kilku prostych trików można sprawić, że tabletka wcale nie będzie potrzebna. Duszności i wymioty pojawiają się wtedy, gdy oczy odnotowują, że przemieszczamy się, jednak błędnik nie wykrywa ruchów ciała – w samochodzie siedzimy nieruchomo, choć cały czas jesteśmy w ruchu. Mózg odbiera sprzeczne sygnały i pojawiają się objawy choroby lokomocyjnej. Najlepszym sposobem poradzenia sobie z nią będzie próba oszukania mózgu.

Wybór trasy to podstawa!

Przede wszystkim warto spróbować wybrać taką drogę, która nie będzie mieć byt wielu zakrętów i serpentyn. Ważny jest także sposób jazdy kierowcy – w miarę możliwości unikajmy gwałtownego hamowania.

Przygotowania do wyjazdu

Warto podjąć pewne przygotowania przed wyruszeniem w drogę. Nasza pociecha nie powinna jeść ciężkostrawnego posiłku. Dajmy dziecku do zjedzenia coś lekkiego i niech popije posiłek wodą. Zabronione są wszelkie napoje gazowane, które mogą nasilić objawy choroby lokomocyjnej. Należy pamiętać także, aby w miarę możliwości dać dziecku odpocząć przed wyjazdem – zrelaksowane i wyspane będzie mniej podatne na niepożądane dolegliwości. Samochód warto wywietrzyć, aby nie było w nim nieprzyjemnych, drażniących zapachów. Odpowiednia temperatura również może zdziałać cuda (w samochodzie nie może być zbyt gorąco!).

Co jeśli domowe sposoby nie działają?

Jeśli powyższe tricki nie sprawdzą się, możesz spróbować podać dziecku tabletkę przeciw chorobie lokomocyjnej. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów takich leków, między innymi Aviomarin. Pamiętaj jednak, że Twoje dziecko musi mieć co najmniej sześć lat, aby mogło bezpiecznie przyjąć taką tabletkę! O podanie leku trzeba zadbać z wyprzedzeniem, co najmniej trzydzieści minut przed wyjazdem. Spokojnej i bezpiecznej podróży!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *